Renk Nedir?

  • Güneşli bir günde renkler daha parlak ve canlı olurlar. Kapalı havada ise bu tam tersi, renkler parlaklığını yitirir ve koyu görünürler.

  • Her cisim kendine gelen ışığınbir kısmını tutar, bir kısmını da yansıtır. Bu olayın sonucu olarak cisimler bize yansıttığı renkte görünürler. Örneğin bir eşyanın bize kırmızı olarak görünmesinin nedeni, o cismin güneş ışığının sadece kırmızıışığı yansıtması ve diğer renkleri tutmasıdır.

  • Doğadakivarlıkların kendilerine özgü renkleri yoktur; yani renksizdirler. Bu yüzden karanlıkta varlıkların renklerini göremeyiz ancak bir ışık kaynağı olduğunda renkleri görebiliriz.

  • Her insanda doğuştan var olan estetik kaygının en önemli öğelerinden biridir renk. Bu estetik kaygılar kalıtımsal olduğu gibi eğitim ile de ortaya çıkabilir.

  • İnsanların yaşadıkları tüm olayların etkisi altında kaldıkları bir gerçektir. Her insan farklı bir dünya görüşüne ve ruh haline sahiptir. Farklı renklerden hoşlanıyor olmaları bu nedene bağlanabilir.

  • Toplumların yaşadıkları olaylar karşısında renk seçimlerini farklılaştırdıkları görülmüştür. Ayrıca renklerin bireyin motivasyonunakatkı sağlayan önemli biraraçolduğu da bilinmektedir.

Renk Oluşumu

Gökyüzünde yağmur sonrasında olağanüstü bir renk kuşağı (gökkuşağı) görülür. Bunun nedeni yağmur damlalarının, cam prizma etkisi ile ışığı yansıtarak altı renge ayrıştırmasıdır.

İki yüzyıl kadar önce Isaac Newton gökkuşağı dediğimiz bu doğa olayını kendi evinde gerçekleştirmiştir. Karanlık bir odaya tek bir güneş ışığına eş ışığı bir prizmadan geçirerek güneş tayfı renklerine ayrıştırmayı başarmıştır. Bu renkler: macenta, kırmızı, sarı, yeşil, siyan mavisi, koyu mavidir.
Gelin şimdi renk oluşumunu bir video üzerinde birlikte izleyelim.

Fizikçi Thomas Young Deneyi

Thomas Young
(13 June 1773 – 10 May 1829)

Aşama 1

Fizikçi Young, tayfın altı renginin birer ışığını bir perdede birbiri üzerine düşürerek beyaz ışığı elde etmiştir.

Daha sonra renkli lambalarla yaptığı deneylerde uyguladığı eleme yöntemleriyle tayfın altı renginin yine aynı tayfta yer alan üç temel renge indirgenebileceğini göstermiştir. Sadece kırmızı, yeşil ve koyu mavi renklerle beyaz ışığın elde edilebileceğini bulmuştur.

Aşama 2

Ayrıca bu üç rengi ikişer ikişer karıştırarak diğer üç rengi, yani siyan mavisi, macenta kırmızısı ve sarı renkleri elde edebileceğini anlamıştır. Bu deneyle birincil ve ikincil renkleri bulmuştur.

Birincil (Ana) Işık Renkleri

Kırmızı, Yeşil, Koyu mavi

İkincil (Ara) Işık Renkleri

Ana ışık renklerinin ikişer ikişer karıştırılmalarıyla elde edilir.
Yeşil ışık + Kırmızı ışık = Sarı
Koyu mavi ışık + Yeşil ışık = Siyan mavisi
Kırmızı ışık + Koyu mavi ışık = Macenta kırmızısı
Bütün cisimler (objeler) aydınlatıldıkları zaman üç ana ışık rengini; koyu mavi, kırmızı ve yeşili alır. Bazı cisimler aldıkları tüm renkleri emerken bazıları da yansıtır. Birçok cisim ise ışığın bir kısmını emer, gerisini yansıtır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.